Смачний цілющий мед і неповторна краса – синяк звичайний
Хто б міг подумати, що придорожній бур’ян настільки може бути корисним і універсальним рослиною! Знайомтеся: синяк звичайний. Але чи такий він звичайний? Давайте розберемося!
Цей дворічник з сімейства бурачникові – отруйна рослина. Його корені і трава містять нервовий отрута і сапоніни. Але в умілих руках це цінна сировина для народної медицини, народні рецепти можете прочитати на порталі barra.com.ua. Відвари з синяка звичайного володіють судинозвужувальними, заспокійливі, відхаркувальні властивості, очищають кров, їх використовують при лікуванні епілепсії, бронхіту, кашлюку, ларингіту, компреси знімають болі в суглобах.
Але і це ще не все! Синяк звичайний – цінний медонос. З 1 га насаджень бджоли збирають 250-300 кг високоякісного меду. Синяковый мед відносять до першого класу: він довго не кристалізується, має густу консистенцію, приємний аромат і смак. Цей мед корисний не тільки людині, але і самим бджолам: він придатний для зимової годівлі, а також захищає бджолосім’ї від хвороб.
Більш того, рослина надзвичайно посухостійкий і не потребує поливу навіть у найбільш посушливе літо. Росте на будь-яких ґрунтах, крім солончакових і важких глинистих з імовірністю затоплення. Однак воліє грунти, багаті гумусом (на родючому грунті дає набагато більше нектару). Будучи двулетником, який цвіте і плодоносить лише один раз, на другому році життя, синяк звичайний відмінно розмножується самосівом. Довгий і потужний стрижневий корінь рослини здатний поставляти в наземну частину достатня кількість вологи в будь-яку погоду. Цвіте синяк з червня по вересень, приблизно 1,5 місяця виділяється нектар, що збирається бджолами.
Оздоровлює рослину і саму грунт: при тривалому вирощуванні на одному місці викорінює ґрунтових паразитів і патогенну мікрофлору. Плюс добре збагачує гумусом відведений під нього ділянку.
Використовують синяк звичайний і в якості декоративного рослини. Зважаючи на його витривалості і невибагливості, може використовуватися на великих площах, щоб приховати непривабливі ділянки (штучні насипи і т. д. ). Дуже гарний у поєднанні з польовими травами і квітами в природних композиціях. Єдине, що варто пам’ятати, осадив його на своїй ділянці, – самосів буде з’являтися, не дивлячись на всі ваші зусилля викорінити рослина. Потужні корені швидко йдуть углиб і їх досить складно потім викорчувати. Так що відведіть рослині місце, де не доведеться прикладати руку””. Особливо гарний він у мавританському газоні, який практично не вимагає догляду.
Посіяти насіння синяка звичайного дуже просто. Потрібно підготувати ділянку заздалегідь: перекопати, розбити грудки граблями, вирівняти поверхню. Розкидати негусто по поверхні землі і закрити граблями. Посів проводять восени під зиму після перших заморозків (у листопаді) або рано навесні за першої можливості, як тільки дозріє земля. Про промисловому посіві можна дізнатися з
Рослини в перший рік утворюють прикореневу розетку листків, а на другий рік зацвітають. Схожість насіння приблизно 50%, причому навіть не всі зійшли рослини досягають дорослих розмірів (приблизно 3 з 10). Але навіть у цьому випадку місце не буде пустувати: великі кущі синяка звичайного швидко компенсують втрати і заповнюють відведений простір. Не варто засмучуватися, що рослина цвіте тільки на другий рік: постійно відновляються самосівом посадки не будуть виглядати порожніми, в результаті вся плантація виявиться заповненої високими суцвіттями синього кольору.